Co je SEXTING?

Sexting(česky sextování). Slovo sexting je složeninou vzniklou ze slov sex a textování = elektronické rozesílání textových zpráv, fotografií či videa se sexuálním obsahem.

 

Sexting zahrnuje zasílání sexuálně sugestivních nebo explicitních textových zpráv partnerům a je mezi dospívajícími a mladými dospělými stále rozšířenější. Pro mnoho mladých lidí se stal nedílnou součástí jejich cesty k sexuální dospělosti a klíčovým aspektem společenské sexuality. Výzkumy jsou však teprve v počátcích a jsou rozporuplné a není dobře známo, jak sexting souvisí s osobnostními rysy.

 

Obzvláště znepokojující je vztah mezi antisociálními praktikami sextingu (jako je sdílení cizích sextů, zahanbování, nátlakový sexting a sexting s cizími lidmi) a maladaptivními osobnostními rysy. Důležité je, že při předpovídání agresivního a asociálního sexuálního chování obecně vynikají zejména tři rysy. Společně jsou známé jako temná triáda: Machiavelismus, narcismus a psychopatie. Jejich vztah k sextingu však nebyl dosud důkladně prozkoumán.

 

To bylo cílem velkého mezinárodního týmu výzkumníků, jejichž průzkum mezi více než 6 000 dospívajícími a mladými dospělými pomohl objasnit roli Temné triády v různých sextingových praktikách. Jejich výsledky byly zveřejněny v časopise International Journal of Environmental Research and Public Health.

 

Autoři začínají definicí tří odlišných typů sextingu.

První z nich, experimentální sexting, označuje "konsensuální výměnu sexuálního obsahu za účelem řešení vývojových úkolů a potřeb mladých lidí, jako je například zkoumání jejich sexuální identity". Ten je vnímán většinou pozitivně, jako přirozené rozšíření zdravého sexuálního zkoumání.

 

Druhý a třetí typ má však zlověstnější povahu. Autoři je označují jako zhoršený sexting a rizikový sexting. První z nich zahrnuje nechtěný nebo nevyžádaný sexting, neoprávněné sdílení sextů (včetně sdílení za účelem zahanbení) a nátlak. Rizikový sexting autoři nazývají proto, že představuje dimenzi sextingu doprovázenou dalším rizikovým chováním, jako je sexting pod vlivem a sexting s cizími lidmi nebo lidmi známými pouze na internetu.

 

Výsledky průzkumu zdůrazňují význam určitých osobnostních rysů jako prediktorů sextingu jako "prostředku k zneužívání nebo poškozování druhých". Jak psychopatie (charakterizovaná bezcitností a nedostatkem empatie), tak machiavelismus (nadměrná ochota využívat a manipulovat s druhými pro osobní prospěch) totiž predikovaly nesouhlasné sdílení sextů a nátlakový sexting. Narcismus naopak neměl významný vztah k žádné z negativních forem sextingu.

 

"Vztah mezi psychopatií a oběma formami zhoršeného sextingu (tj. nekonsensuálním sdílením sextingu a sextingem pod nátlakem) byl silnější u chlapců než u dívek. Kromě toho stojí za zmínku, že narcismus nevykazoval žádný hlavní vliv na sexting bez souhlasu. Ukázalo se však, že tento vztah je podmíněn věkem: konkrétně vztah mezi narcismem a nekonsensuálním sextingem byl negativní u mladších účastníků," vysvětlili vědci ve své studii.

 

"A konečně, vztah mezi machiavelismem a sextingem pod tlakem byl silnější u mladších účastníků. Celkově naše zjištění naznačují, že ne všechny rysy [temné triády] jsou stejně spojeny se všemi druhy sextingového chování. Tato studie je skutečně prvním pokusem poskytnout empirický důkaz, že různé maladaptivní osobnostní rysy předpovídají různé druhy sextingového chování."

 

Sexting je rostoucí trend a může hrát důležitou roli v sexuálním zkoumání a interakci, která může být zdravá. Stejně jako u jiných typů sexuálních interakcí však existuje riziko zneužití. Pochopení toho, jaké typy osobnosti se nejčastěji zapojují do rizikovějších a antisociálních forem sextingu, pomůže lékařům a pečovatelům vyvinout vhodné intervenční strategie jak pro potenciální oběti, tak pro zneuživatele.

 

Studie "Vztah mezi osobnostními rysy temné triády a sextingovým chováním u dospívajících a mladých dospělých v 11 zemích" byla zveřejněna 31. ledna 2021.